Płyta główna to jeden z najistotniejszych, ale też najbardziej złożonych elementów komputera. Potencjał świetnej jakości procesora czy dysku nie zostanie w pełni wykorzystany, jeśli nie będziemy dysponowali odpowiednią bazą. Co więcej, to właśnie ten niezwykle złożony układ decyduje, jakie komponenty i podzespoły uda się podłączyć oraz jak wydajnie będą pracowały. To na płycie głównej znajdziemy wtyczkę karty graficznej, sloty dla pamięci RAM czy inne wejścia, do których podpinamy wszystkie ważne części. Do niezwykle często eksploatowanych, a tym samym zużywających się modułów, które co jakiś czas trzeba wymieniać, należą gniazda.
Przy zakupie płyty głównej zazwyczaj zwracamy uwagę na to, ile i jakie porty są dostępne. Oczywiście z reguły chcemy mieć wybór, więc stawiamy na różnorodność. Niestety wiążę się to z określonymi konsekwencjami. Nieustannie podłączane wtyczki sprawiają, że złącza zwyczajnie się wyrabiają. Do najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się klienci do naszego serwisu, jest konieczność wymiany gniazd zasilania oraz gniazd USB.
Port USB to jeden z kluczowych standardów w elektronice. Służy do łączenia urządzeń, pozwala ładować baterie i transmitować dane. Należy do najpowszechniejszych rodzajów złączy. Spotykamy go nie tylko w komputerach, ale też innych urządzeniach i akcesoriach: telefonach, tabletach, przejściówkach i kablach. Nic więc dziwnego, że to właśnie gniazda USB, podobnie jak gniazda zasilania ulegają awariom.
Nieostrożne, siłowe bądź niewłaściwe wkładanie wtyczek kończy się mechanicznym uszkodzeniem, oderwaniem gniazda od płyty głównej. Podobne usterki pojawiają się, gdy zbyt mocno naciągamy kabel albo odchylamy i wyginamy go w którąś stronę. W najlepszym wypadku dochodzi do przerwania przewodzenia impulsów elektrycznych i pojawienia się tzw. zimnego styku.
Jeśli zatem w okolicy wtyku dochodzi do nadmiernego nagrzewania się komputera, ładowanie jest niemożliwe, albo możliwe wyłącznie wtedy, gdy poruszamy kablem, to znak, że należy udać się do serwisu, gdzie zostanie przeprowadzona wymiana gniazda.

Twój laptop stał się powolny? zadzwoń, wyczyścimy go!